Во првата крводарителска акција годинава собрани 65 крвни единици

Петар Печков

Во првата годинашна крводарителска акција одржана во Велес, денес собрани се 65 крвни единици. Од нив 16 се од жени и четири лица прв пат дарувале крв. Акцијата се одржа во просториите на Ликовен салон, организирана од Општинскиот Црвен крст Велес и Институтот за трансфузиона медицина од Скопје.   

Секретарот на Општинскиот Црен крст Велес, Орце Николов информираше дека  минатата година во велешко, заедно со општините Чашка и Градско биле собрани 3.390 крвни единици. Со ова планот е реализиран со 182,16%, реализирани биле 18 крводарителски акции.

Годишниот план за лани беше  1.861 крвна единица а на прво место во Македонија е ОО на Црвен крст Виница. Претходно две години крводарителите од велешко беа најхумани во Македонија.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати