Велешани во Шибеник заиграа оро (фото)

Петар Печков

Хрватско –македонската тангента во соработка со Хрватската матица, огранок во Шибеник и Туристичката заедница на Шибеник, организираше престасување  на КУД Керамичар од Велес.

Станува збор за  манифестација од културен, забавен и ено гастро карактер, со цел да ја престави на тамошната јавност, дел од богатата македонска традиција и култура во Шибеник, пред тамошните домашни и странски туристи.

Во шибенската библиотека била поставена изложба на фотографии од архитектура а настап имале и Клубот на писатели од Велес. Помеѓу Шибеник и Велес постои силно поврзување и се надеваме дека градот Велес ќе има можност  да организира претставување на шибенската култура – велат организаторите на настанот.

Гостите од Велес се претставиле со свој музичко- фолклорен програм, дел од богатата македонска културна оставина, пред се со народни песни и традиционални македонски ора, кои ги заиграле бројните шибенчани собрани  на  плоштадот, пред зградата на Жупанијата. 

Во текот на дводневниот престој, бројната уметничка група од 50-тина гости од Велес, ги запозна историските и културни вредности на Шибеник,и Шибенско – Книнската жупанија, се дружеле с о домаќините, размениле искуства и мислења со  домаќините од Шибеник.

текст и фото:  https://sibenskiportal.rtl.hr/2017/06/12/foto-sibencani-i-makedonci-zaplesali-veliko-kolo-u-srcu-sibenika/

loading...

Поврзани »

loading...

Бесплатен автобуски превоз до езеро Младост, во викенд, два пати на ден, со нова релација

Врз основа на интересот на граѓаните кои се обраќаат до локалната власт, Општина Велес од сабота (28 јули, 2018) организира бесплатен автобуски превоз до езерото „Младост“.Секоја сабота и недела, автобусот ќе поаѓа во 10 часот од постојката во населба „Тунел“. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати