Среда наутро стигнува летото

Петар Печков

Среда  21-ви јуни, наутро астрономски стигнува летото. 

Тоа ќе пристигне во 06:24 кога на северната хемисфера од Земјината полутопка доаѓа годишното време лето.  

Истовремено на Јужната хемисфера настапува зимата.

Сонцето во Велес  ќе изгрее во 4:58 а ќе зајде во  20:11 или денот  тогаш е најдолг  и трае цели 15 часа и 13 минути.

 Летото ќе трае 93 дена и ќе заврши на 23 септември во 10 часот и 21 минута кога на северната полутопка ќе почне есента.

Метеоролозите најавуваат дека ќе имаме долго топло и врело лето.

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com