Повратот на ДДВ за купени македонски производи се зголемува од 15 на 20 отсто

Петар Печков

 Повратот на ДДВ од домашни производи при скенирање на фискални сметки, се зголемува од 15 на 20 отсто. На последната владина седница била донесена Уредба за зголемување на повратот за домашни производи, додека  се намалува од 15 на 10 отсто повратот за странски производи.

Целта на оваа Уредба е да се  стимулира купување на домашни производи, со што ќе се помогне на домашните компании, велат од Владата.

Нема промени во максималната висина на повратот што граѓаните можат да ја добијат  за три месеци,  останува 1.800 денари.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали учениците од 1-ви септември треба да тргнат на настава во училиште?

  • да
  • не
Резултати