Новиот британски сој на ковид-19 го има и во Велес, пациентите се згрижени на Инфективно

Петар Печков

Новиот британски сој на ковид-19 го има и во Велес, објавија од Министерството за здравство. Го има во неколку македонски града, Скопје, Прилеп дури 10 случаи, Охрид , Струга, Куманово.

„Новиот британски сој на ковид-19 детектиран е кај двајца пациенти од Велес, кои се хоспитализирани  на Инфективно одделение од Велешката Болница. Брисовите се земени од страна на вработени во Болницата и пратени на секвенционирање во МАНУ“- кажа д-р Весна Николовска Неделкова, директор на Центар за Јавно здравја Велес. 

МАНУ потврдил дека и во Велес има заразени лица со новиот британски сој на корона вирус.

Првиот случај во земјава,  кога се  утврди присуство на мутираниот сој од Велика Британија на ковид-19. е откриен на 4-ти јануари, има и починато пациенти.  До   7-ми  февруари годинава, го има  кај 45 пациенти, односно кај толку примероци од тестирани и заразени лица, информираа од Министерството за здравство.

Лекарите алармираат дека поради тоа што многу лесно се пренесува за разлика од другите мутации, веројатно за неколку месеци ќе стане доминантен во земјата, како и во многу други земји во светот.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати