Летово нема да сообраќа сезонскиот патнички воз од Белград за Солун и обратно

Петар Печков

Нема да вози меѓународниот воз од Белград за Солун и обратно, кој требаше да почне да сообраќа од саботата 13-ти јуни. Така одлучиле трите компании, Македонски железници АД Транспорт, Србија воз од Србија и Траиносе од Грција, соопшти Македонски железници. Причината се засега затворените граници и состојбата со КОВИД-19.

Бидејќи во моментот не постојат услови за непречен проток на патници кои би патувале со возовите на релација Белград- Скопје- Солун- Белград, во координација со Србија воз и Траиносе, се одложува почетокот на сообраќај на овие возови до усогласување на ставовите на железничките управи на превозниот пат и создавање на услови за непречен сообраќај  се вели во информацијата на Македонски железници.

Овој меѓународен воз требаше да сообраќа летните месеци, за потенцијалните туристи , но годинава поради ковид-19 состојбата , возот нема да тргне. 

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали учениците од 1-ви септември треба да тргнат на настава во училиште?

  • да
  • не
Резултати