За тешка кражба во црквата Св. Спас 4 години и 10 месеци затвор

Петар Печков

Кавадарчанецот   Влатко  Илиев  доби  4 години и 10 месеци затвор, затоа што ја ограбил црквата Св., Спас во Велес. Тој е осуден за кривичното дело тешка кражба и му е судено во отсуство.  

Настанот се случил  на 3-ти јануари годинава во  временскиот период од 16,00 часот до 6,00 часот наредниот  ден. Илиев   ја оштетил МПЦ-ОА  Повардарска Епархија  во вкупен износ од 4.400,00 ден.

Според обвинението  со шрафцигер ја отворил влезната врата од капелата во кругот на црквата и од  каде  одзел два копачи. Потоа  со шрафцигерот го скршил стаклото од продавницата за свеќи од јужната страна на црквата и направил отвор со димензии 35 х 70 см. низ кој влегол во продавницата. Од бирото одзел пари во износ од 400 денари.

Потоа на повеќе места во црквата  барал пари и нашол во дрвена каса за доброволни прилози, при што одзел 3.000 денари. Во  канцеларијата на свештениците, во фиоката од работното биро, пронашол и одзел 1.000 денари.  

Илиев  е во бегство од затворот од Штип каде има   останато за до издржување казна затвор од 11 години и 13 денови, за што се бара со потерница на МВР. 

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати